AKUNTANSI MANAJEMEN 2


During the most recent year, Discus Ltd. Had the following data associated with the product it makes:

Unit in begining inventory
-
Unit produced
1.800
Unit sold ($60per unit)
700
Variable Cost per Unit :

            Direct materials
$ 15
            Direct labor
$ 2
            Variable overhead
$ 7
Fixed Cost :

             Fixed overhead per unit produced
$ 4
             Fixed selling and administrative
$ 1.500

Required :
  1. How many units are in ending inventory?
  2. Using absorption costing and variable costing, calculate the per-unit product cost and show it is differences and why these cost can vary significantly from both.
  3. What is the value of ending inventory in absorption costing and variable costing?
  4. Prepare an income statement using both of the method.
Answere :

      1. Unit ending inventory = unit ending inventory + unit produced - unit sold
                                              = 0 + 1.800 - 700
                                              = 1.100 units

      2. Absorption Costing Unit Cost                    Variable Costing Unit Cost
            Direct materials        $ 15                               Direct materials        $ 15
            Direct labor                   2                                Direct labor                   2
            Variable overhead         7                                Variable overhead          7 
            Fixed overhead              4                               Unit product cost     $ 24                 
            Unit product cost     $ 28
      
     3. Value of ending inventory in absorption costing
          Value of ending inventory = unit of ending inventory x unit product absorption costing
                                                     = 1.100 units x $ 28
                                                     = $ 30.800
          Value of ending inventory in variable costing
          Value of ending inventory = unit of ending inventory x unit product variable costing
                                                     = 1.100 units x $ 24
                                                     = $ 26.400

     4. *Cost of good sold = absorption unit product cost x units sold
                                      =  $ 28 x 700 units
                                      =  $ 19.600

                                                                         Discus Ltd.
Absorption Costing Income Statement

                          Sales ($ 60 x 700 units)                                                                     $ 42.000
                          Less : Cost of good sold                                        19.600
                                     Gross margin                                           $ 25.400
                          Less : Selling and administrative expense              1.500
                          Operating income                                             $ 20.900

          *Cost of good sold = variable unit product cost x units sold
                                      =  $ 24 700 units
                                      =  $ 16.800
                                        
                                                                        Discus Ltd.
VariableCosting Income Statement

                           Sales ($ 60 x 700 units)                                                                     $ 42.000
                           Less : variable expense :
                                      Cost of good sold                                       16.800 
                           Contribution margin                                           $ 25.200
                           Less : fixed expense :
                                      overhead                               $ 7.200
                                      selling and administrative        1.500
                                                                                                      $ (8.700) 
                           Operating income                                            $  16.500









 

Subscribe to receive free email updates:

0 Response to "AKUNTANSI MANAJEMEN 2"

Post a Comment

Featured Post

Kenanga ataukah melati

Dikala riuh suasana canda tawa perlahan hilang tanpa sadar Remang cahaya lampu itupun kian  larut tanpa kabar. Tergugah aroma wangi yang s...